Zapojení institucí


Školka

Školka

Mateřské školy mohou - a také by měly - domácí čtení doplňovat. Dětem, kterým doma nikdo nečte, mohou navíc poskytnout příležitost ke každodennímu kontaktu s psaným slovem. Je to osvědčený způsob, jak vzbudit u dětí a mládeže zájem o knihy, rozvíjet jejich potřebu číst, vychovávat z nich čtenáře. Výzkumy dokazují, že čtenáři - lidé, kteří hodně a rádi čtou - dosahují lepších studijních a pracovních výsledků než „nečtenáři" a dokážou si lépe poradit s životními výzvami. 

Pravidelné předčítání dětem je dnes důležitější než kdy dříve, protože:
- Množství informací lavinovitě narůstá. Kdo nečte, nebude stačit změnám současného života.
- Čtení chrání děti před závislostí na televizi a počítačích.
- Čtení je dobrou alternativou falešných hodnot masové kultury.

Návyky, postoje a žebříček hodnot se přece utvářejí již v dětství. Dnešní děti vyrůstají v jazykově chudém prostředí. Rodiče s nimi stále méně rozmlouvají a málo jim čtou. Kontakt s živým slovem vytlačila televize, jejímž nástrojem není jazyk, ale obraz.

Děti, které nemají cvik v užívání jazyka a uvažování, děti zbavené představivosti, kterou vytlačuje televize, budou mít potíže od počátku školní docházky i v pozdějším životě. Emocionální a intelektuální propast mezi dětmi, kterým rodiče a pedagogové často čtou, a dětmi, jimž taková stimulace chybí, se v průběhu dětství prohlubuje. Láska ke knize by měla být rozvíjena již v dětství, a to pravidelným hlasitým předčítáním. 

Americký propagátor čtení pro děti Jim Trelease zase napsal: „Národ, který málo čte, málo ví. Národ, který málo ví, se špatně rozhoduje - doma, na trhu, u soudu, u volebních uren. Nevzdělaná většina může přehlasovat vzdělanou menšinu. Toto je velmi nebezpečný aspekt demokracie." A my se této velké civilizační hrozbě sami a dobrovolně vystavujeme. 

Kampaň Celé Česko čte dětem je adresována především rodičům. Řada rodičů má však problém najít volný čas nebo nemá motivaci dětem číst. Část z nich se mylně domnívá, že se dítě může naučit jazyk z televize nebo internetu. Je potřeba přesvědčovat rodiče o tom, že je důležité, aby si s dětmi co nejčastěji povídali, aby se zapojili do jejich výchovy a četli jim doma. Současně by však měla děti podporovat v jejich jazykovém a duševním vývoji škola - i ona by jim měla umožňovat každodenní kontakt s knihou - vlastní čtení i předčítání učitele.

Každodenní četba žákům pro radost a následné povídání o přečteném je nejlepší přípravou „půdy k tomu, aby mohla přijmout zrno a posléze vydat bohatou úrodu". Je to nejlepší způsob, jak učit děti lásce k jazyku, jak podporovat jejich zájmy, povzbuzovat je k učení, zlepšovat jejich soustředěnost. Důležité jsou také prokazatelné změny v chování dětí, kterým učitelé denně čtou: zklidnění, zlepšení konstruktivního myšlení a sociálních kompetencí, zájem o spolupráci, větší úcta k učiteli a přátelštější atmosféra ve třídě.

Jak realizovat kampaň Celé Česko čte dětem ve vaší škole?

Zaregistrujte se prostřednictvím našeho Registračního formuláře a my vás zařadíme do seznamu všech instuticí, které se do celostátní kampaně na podporu emočního zdraví dětí zapojily. Způsobů, jak se do kampaně aktivně zapojit je bezpočet. Inspiraci lze najít v sekci Naše aktivity

MŮŽETE:

- Pořádat akce pro rodiče a děti, kde bude čtení a soutěže s cenami pro malé. Číst mohou rodiče, prarodiče, paní učitelka, pan ředitel, herec z vašeho divadla, pan starosta, atd., můžete do čtení vtáhnout i starší děti ze škol či sourozence... Důležité je, aby celá akce byla zajímavá a veselá. Přečtěte si Dobré rady jak připravit čtení pro děti (níže v příloze). Můžou to být akce periodické, např. jednou do měsíce. Čtení by nemělo být příliš dlouhé. Tipy na kvalitní dětské knihy najdete v našich Zlatých titulech. Podívejte se také na rubriku Recenze knih. Účelem je přesvědčit rodiče, aby svým ratolestem věnovali tak MÁLO A ZÁROVEŇ TAK MNOHO. Krátkou zprávu o Vaší akci a pár fotografií prosím vložte ZDE. Prezentujete tím naši kampaň a také činnost vaší organizace.

- Zapojit děti, které docházejí do knihovny do našich soutěží v rubrice Pro děti, jako je např. čtenářská soutěž Kniho-rej.

- Zapojit se do celostátní akce Týden čtení dětem v ČR, která probíhá každoročně od 1. do 7. 6. Fotografie z jednotlivých ročníků najdete v naší galerii.

- Aktivně se zapojit do našich projektů, podporujících šíření myšlenky o důležitosti předčítání. 

- Stát se dobrovolníkem v konkrétních projektech, či v rámci organizace, přípravy, realizace či jakékoliv pomoci pro Celé Česko čte dětem®.

Pokud se zapojíte do kampaně Celé Česko čte dětem®, prosíme Vás o umístění aktivního loga Celé Česko čte dětem® na vašich webových stránkách. 

Všem školám, školkám, knihovnám, mateřským centrům, či jednotlivcům... nabízíme uvítací balíček osvětových a propagačních materiálů, včetně krásné dětské knížky, za symbolickou cenu 310 Kč.  Pokud máte o něj zájem, zaškrtněte prosím tuto možnost v Registračním formuláři. Obsah uvítacího balíčku se mění podle stavu našich zásob (vždy se ale snažíme, abyste nebyli ošizeni :)). Uvítací balíček obdržíte zpravidla do 2 týdnů, v hektickém období (začátek školního roku, před Vánoci a před Týdnem čtení dětem) do 3 týdnů. Systém neodesílá potvrzovací e-maily, zkontrolujte si proto prosím, zda jste opravdu zaškrtli políčko "Mám zájem o uvítací balíček", a že ve formuláři nahoře se objevilo potvrzovací hlášení o zaregistrování instituce. Děkujeme.

Uvítací balíček odesíláme pouze při registraci. Pokud máte zájem o další propagační materiály, prosím navštivte náš e-shop.

 
Registrace instituce

* jako zahraniční subjekt vyplňte: "Zahraniční subjekt"
Knihovna Jiná organizace

Uvítací balíček:
Mám zájem o Uvítací Balíček
* Uvítací balíček obsahuje: 1x dětskou knihu, 1x plakát CČČD A2, A3, A4, 2x plakát Zvířátka A2, A4, 2x plakát Tatínek A2, A3, 2x plakát Ruce A2, A3, 1x plakát Lampičky A4, 3x plakát Přečteno a podtrženo A2 (Kluk a Holka), 2x plakát Pohádky A2 (Děd Vševěd, Karkulka, Káča), 3x plakát pro vepsání vaší akce A2, A3, A4; 2x plakát Osobnosti v pohádce A2, A3 (Kocour, Pipi, Kaše, Královna); 2x plakát Slavní A2 (Frida, Steve a Margaret); 30x záložku do knihy; 30x brožuru „Proč číst dětem?“; 1x velkou nálepku na dveře; 2x časopis; 10x papírové pravítko; 10x rozvrh hodin; 5x pohádka NIVEA (MŠ); 1x sešit Škola naruby.
Cena balíčku, kterou hradí adresát, včetně poštovného a dobírky činí pouze 310 Kč (hodnota zásilky je 1.350 Kč).
Souhlasím s tím, že veškeré údaje jsou pravdivé, také souhlasím se zpracováním údajů, které jsou uvedeny v registračním formuláři. Uvedené údaje budou použity pouze pro účely obecně prospěšné společnosti Celé Česko čte dětem®; (zapsané v rejstříku obecně prospěšných společností, oddíl 0, vložka 225, vedeného Krajským soudem v Ostravě).