Týden čtení dětem v ČR


10. Týden čtení dětem v České republice

10. Týden čtení dětem v České republice

Letošní slavnostní inaugurace se vrací po deseti letech na místo, kde probíhala první edice Týdne čtení dětem v ČR, a to do ČESKÉHO TĚŠÍNA. První ročník byl dokonce mezinárodnína jeho organizaci se v roce 2011 podílela organizace Cała Polska czyta dzieciom a mezi osobnostmi, které Týden zahajovaly byl Jaromír Nohavica, Ewa Farna, Michal Viewegh a Bolek Polívka. Jak probíhalo devět minulých ročníků? Můžete se podívat ZDE.

JUBILEJNÍ ROČNÍK Týdne čtení dětem v ČR zahájí tentokrát tři velké programy:

Pro děti

Kdo zahájí jubilejní ročník na slavnostní inauguraci v Českém Těšíně 1. 10. 2020? Slavnostní programy pro děti z místních základních škol uvede v Kass Střelnice herec a moderátor LUKÁŠ HEJLÍK. Školáci se mohou těšit například na youtubere, vlogera, moderátora a dabéra v jednom KOVYHO, herečku Moravskoslezského divadla v Ostravě LADU BĚLAŠKOVOU, hudební a pěvecké DUO VRÁMOLL a samozřejmě již tradičně na herce scénického čtení LiStOVáNí

V rámci inaugurace pokřtíme a pustíme do světa také naši novou píseň "Budu jejich ochráncem". Písničku plnou popletených pohádek pro Celé Česko čte dětem napsal skladatel, textař a bavič Jiří Krhut. S písní spustíme také nový videoklip z natáčení v Českém rozhlase v Ostravě i v Praze. Autorem klipu je známý režisér Petr Němeček. Píseň nazpívali David StypkaMirai NavrátilPetr BendePatricia JanečkováHana FialováKACZIRostislav OleszEva DřízgováRichard KrajčoMilan BarošŠtěpán Kozub, karvinský dětský pěvecký sbor PermoníkReportáž z natáčení natočila Česká televize OstravaČeský rozhlas, informace najdete na Facebooku a fotografie Martina Straky a Martina Řezáče ve FOTOGALERII

Pro dospělé

Druhou akcí, kterou letos u příležitosti jubilea chystáme, je FILMOVÝ VEČER S BESEDOU, který se koná 30. 9. 2020 v kině Central v Českém Těšíně. Pro rodiče a dospělé z okolí dítěte jsme připravili pásmo oceněných krátkých filmů studentů FAMU na téma vztahů rodičů a dětí, mladých lidí a sociálních sítí. Po projekci povede moderátorka Českého rouhlas Kateřina Huberová besedu s jedinečnými hosty, kterými jsou: 

  • PhDr. Marian Jelínek, Ph.D., český hokejový trenér, mentální kouč a autor knih
  • Karel Kovář alias Kovy, český youtuber, vloger, moderátor, dabér
  • Mgr. Eva Katrušáková, zakladatelka Celé Česko čte dětem
  • Mgr. Lenka Dostalíková, terapeutka a klinická psycholožka

Předprodej vstupenek v ceně 120 Kč on-line v e-shopu Celé Česko čte dětem nebo osobně v kanceláři na ulici Odboje 118/3 v Českém Těšíně. Informace na tel.: 777 074 664.

A třetí akcí je samostatná VÝSTAVA PLAKÁTŮ LADISLAVA SZPYRCE. Plakáty těšínského grafika připomínají deset ročníků tradičního celostátního projektu Týden čtení dětem. Deset tisků bude zdobit 1.patro radnice Městského úradu Český Těšín od 25. 9. do 9. 10. 2020.

 

Vaše akce, které plánujete uspořádat v týdnu od 1. do 7. října 2020, případně klidně i ve dnech před nebo po tomto datu, můžete přihlásit na našem webu ZDE.  Všechny přihlášené programy se pak budou zobrazovat na MAPĚ naší republiky. Těšíme se, že tak podpoříte celostátní Týden čtení dětem v ČR. Uspořádáním čtení pro děti, setkání se spisovatelem, výstavy o knihách nebo jakékoliv jiné kulturní akce podpoříte šíření myšlenky o zásadním vlivu předčítání dětem na jejich emoční rozvoj. TIPY na akce, které můžete realizovat, najdete ZDE. Další inspiraci najdete na našem webu v rubrice VAŠE AKCE

Váš kulturní program můžeme letos podpořit zasláním speciálních záložek s celostátní grafikou 10. Týdne čtení dětem v ČR. Důsledky "koronavirové doby" nás přiměly letos "pouze" elektronicky zavěsit ke stažení krásné plakáty A2, a to jak celobarevné celostátní, tak s volným místem, kde si můžete dopsat právě svoji akci a využít tak již připravený plakát pro publicitu vašeho programu. Informace najdete v sekci pro přihlášení vaší akce ZAPOJ SE! Krásný plakát s charakteristickým rukopisem připravuje již 10 let známý těšínský malíř a grafik Ladislav Szpyrc.