Zapojení institucí


Mateřské centrum

Mateřské centrum

Mateřská centra mohou - a také by měly - domácí čtení doplňovat. Dětem, kterým doma nikdo nečte, mohou navíc poskytnout příležitost ke každodennímu kontaktu s psaným slovem. Je to osvědčený způsob, jak vzbudit u dětí a mládeže zájem o knihy, rozvíjet jejich potřebu číst, vychovávat z nich čtenáře. Výzkumy dokazují, že čtenáři - lidé, kteří hodně a rádi čtou - dosahují lepších studijních a pracovních výsledků než „nečtenáři" a dokážou si lépe poradit s životními výzvami. 

Pravidelné předčítání dětem je dnes důležitější než kdy dříve, protože:
- Množství informací lavinovitě narůstá. Kdo nečte, nebude stačit změnám současného života.
- Čtení chrání děti před závislostí na televizi a počítačích.
- Čtení je dobrou alternativou falešných hodnot masové kultury.

Návyky, postoje a žebříček hodnot se přece utvářejí již v dětství. Dnešní děti vyrůstají v jazykově chudém prostředí. Rodiče s nimi stále méně rozmlouvají a málo jim čtou. Kontakt s živým slovem vytlačila televize, jejímž nástrojem není jazyk, ale obraz. Děti, které nemají cvik v užívání jazyka a uvažování, děti zbavené představivosti, kterou vytlačuje televize, budou mít potíže od počátku školní docházky i v pozdějším životě. Emocionální a intelektuální propast mezi dětmi, kterým rodiče a pedagogové často čtou, a dětmi, jimž taková stimulace chybí, se v průběhu dětství prohlubuje. Láska ke knize by měla být rozvíjena již v dětství, a to pravidelným hlasitým předčítáním. 

Kampaň Celé Česko čte dětem je adresována především rodičům. Řada rodičů má však problém najít volný čas nebo nemá motivaci dětem číst. Část z nich se mylně domnívá, že se dítě může naučit jazyk z televize nebo internetu. Je potřeba přesvědčovat rodiče o tom, že je důležité, aby si s dětmi co nejčastěji povídali, aby se zapojili do jejich výchovy a četli jim doma. 

Jak realizovat kampaň Celé Česko čte dětem ve vašem mateřském centru?

Zaregistrujte se prostřednictvím našeho Registračním formuláři a my vás zařadíme do seznamu všech instuticí, které se do celostátní kampaně na podporu emočního zdraví dětí zapojily. Způsobů, jak se do kampaně aktivně zapojit je bezpočet. Inspiraci lze najít v sekci Naše aktivity

MŮŽETE:

- Pořádat akce pro rodiče a děti, kde bude čtení a soutěže s cenami pro děti. Číst mohou rodiče, prarodiče, herec z vašeho divadla, pan starosta, atd., můžete do čtení vtáhnout i starší děti ze škol či sourozence... Důležité je, aby celá akce byla zajímavá a veselá. Přečtěte si Dobré rady jak připravit čtení pro děti (níže v příloze). Můžou to být akce periodické, např. jednou do měsíce. Čtení by nemělo být příliš dlouhé. Tipy na kvalitní dětské knihy najdete v našich Zlatých titulech. Podívejte se také na rubriku Recenze knih. Účelem je přesvědčit rodiče, aby svým ratolestem věnovali tak MÁLO A ZÁROVEŇ TAK MNOHO. 

- Zapojit děti, které docházejí do knihovny do našich soutěží v rubrice Pro děti, jako je např. čtenářská soutěž Kniho-rej.  

- Zapojit se do celostátní akce Týden čtení dětem v ČR, která probíhá každoročně od 1. do 7. 6. Fotografie z jednotlivých ročníků najdete v naší galerii.

- Aktivně se zapojit do našich projektů, podporujících šíření myšlenky o důležitosti předčítání. 

- Stát se dobrovolníkem v konkrétních projektech, či v rámci organizace, přípravy, realizace či jakékoliv pomoci pro Celé Česko čte dětem®.

Pokud se zapojíte do kampaně Celé Česko čte dětem®, žádáme Vás o umístění aktivního loga Celé Česko čte dětem® na vašich webových stránkách.

Všem školám, školkám, knihovnám, mateřským centrům, či jednotlivcům... nabízíme uvítací balíček podpůrných a propagačních materiálů zdarma, pouze za poštovné 120 Kč. Pokud máte o něj zájem, zaškrtněte prosím tuto možnost v Registračním formuláři. Obsah uvítacího balíčku se mění podle stavu našich zásob (vždy se ale snažíme, abyste nebyli ošizeni :)). Uvítací balíček obdržíte zpravidla do 2 týdnů, v hektickém období (začátek školního roku, před Vánoci a před Týdnem čtení dětem) do 3 týdnů. Systém neodesílá potvrzovací e-maily, zkontrolujte si proto prosím, zda jste opravdu zaškrtli políčko "Mám zájem o uvítací balíček", a že ve formuláři nahoře se objevilo potvrzovací hlášení o zaregistrování instituce. Děkujeme.

Uvítací balíček odesíláme pouze při registraci. Pokud máte zájem o další propagační materiály, prosím navštivte náš e-shop.
Registrace instituce

* jako zahraniční subjekt vyplňte: "Zahraniční subjekt"
Knihovna Jiná organizace

Uvítací balíček:
Mám zájem o Uvítací Balíček
* Uvítací balíček obsahuje: 1x dětská kniha, 1x plakát CČČD A2, A3, A4, 2x plakát Zvířátka A2, A4, 1x plakát Tatínek A2, A3, A4, 1x plakát Ruce A2, A3, A4, 1x plakát Lampičky A4, 5x plakát Přečteno a podtrženo A2 (Kluk a Holka), 2x plakát Pohádky A2, A3, 3x plakát pro vepsání vaší akce A2, A3, A4, 30x záložku do knihy, 30x brožura CČČD, 1x velkou nálepku na dveře, 2x časopis, 10x papírové pravítko, 10x rozvrh hodin.
Poštovné dobírky hradí adresát a činí 120 Kč.
Souhlasím s tím, že veškeré údaje jsou pravdivé, také souhlasím se zpracováním údajů, které jsou uvedeny v registračním formuláři. Uvedené údaje budou použity pouze pro účely obecně prospěšné společnosti Celé Česko čte dětem®; (zapsané v rejstříku obecně prospěšných společností, oddíl 0, vložka 225, vedeného Krajským soudem v Ostravě).