Týden čtení dětem v ČR


TÝDEN ČTENÍ DĚTEM již po čtrnácté

TÝDEN ČTENÍ DĚTEM již po čtrnácté

Oslava literatury a společného čtení začne slavnostní inaugurací 31. května a poběží do 7. června.  Celý týden jsou ve městech a obcích po celé republice na programu desítky akcí, na kterých se bude číst, vyprávět, tvořit, zpívat, hrát a sdílet.

V případě zájmu se akce zůčastnit se můžete zaregistrovat zde

Budeme rádi, když se pak podělíte o zážitky z akce, kterou jste organizovali. Napište krátkou zprávu či reportáž (max. 500 znaků i s mezerami), přidejte fotografie (max. 3) či plakátek. Váš příspěvek slouží k prezentaci vaší organizace a kampaně Celé Česko čte dětem. Důležité je také sdílení vašich dobrých zkušeností a motivace ostatních, aby také oni uspořádali krásnou akci na podporu myšlenky o důležitosti předčítání dětem:-). Děkujeme! Akce můžete vkládat ZDE


13. TÝDEN ČTENÍ DĚTEM přinesl dětem po celé republice různé aktivity

13. TÝDEN ČTENÍ DĚTEM přinesl dětem po celé republice různé aktivity

Svátek dětí začal slavnostní inaugurací 1. června 2023 v Ostravici speciálním programem pro žáky z 1. i 2. stupně ZŠ za doprovodu moderátorky Báry Štěpánové. Pozvání přijali také spisovatelka Ivona Březinová, herec Roman Štabrňák, klavírista Andrzej Molin a herci ze scenického čtení ListoVání.

Každé dítě si domů kromě zážitků odneslo také knížku od nakladelství Albatros, Jota, Portál a Knihcentrum, kterým touto cestou moc děkujeme za knižní dary. 

Po celé republice se konala stovka akcí a zapojilo se do nich téměř 6 600 dětí za doprovodu tisíce dospělých. Ti, kteří se o svých akcích s námi podělili krátkou zprávou, najdete zde. Může to být inpirace i pro vás, třeba pro nadcházející ročník.

Děkujeme všem, kteří se letos do 13. TÝDNE ČTENÍ DĚTEM jakkoliv zapojili. Jste skvělí. Již teď se těšíme na další ročník. 


12. Týden čtení dětem

12. Týden čtení dětem

Dvanáctý ročník Týdne čtení dětem se po dvou letech koná opět v tradičním červnovém termínu, kdy začne slavnostní inaugurací na Den dětí. Oslava literatury a společného čtení bude probíhat od 1. do 7. června.  Ve městech a obcích po celé republice proběhnou desítky akcí, na kterých se bude číst, vyprávět, tvořit, zpívat, hrát a sdílet.

Od 4. května se mohou ZDE registrovat  školy, školky, knihovny a další organizace. 

Slavnostní zahájení se uskuteční ve středu 1. června 2022 na magickém místě. V historickém sále zámku ve Slavkově u Brna. Pozvaní hosté a slavkovští školáci se můžou opět těšit na moderátora Lukáše Hejlíka, herečku Kamilu Janovičovou, kterou všichni známe z pohádky Tajemství staré bambitky. O hudební doprovod se postará hudební skladatel a klavírista Zdeněk Král se svou kapelou U tebe. Z řad spisovatelů tentokrát přijala pozvání paní Alena Mornštajnová, která se společností Celé Česko čte dětem spolupracuje na projektu KAPUCE OD MIKINY, který bude na slavnostním zahájení také představen.

 


11. Týden čtení dětem

11. Týden čtení dětem

11. Týden čtení dětem v České republice se uskuteční v říjnu.

Začne v pondělí 4. října slavnostní inaugurací v Luhačovicích.

V těchto dnech ladíme program a brzy prozradíme všechny účinkující.

Už se moc těšíme.


10. Týden čtení dětem v České republice

10. Týden čtení dětem v České republice

Letošní slavnostní inaugurace se vrátila po deseti letech na místo, kde probíhala první edice Týdne čtení dětem v ČR, a to do ČESKÉHO TĚŠÍNA

JUBILEJNÍ ROČNÍK Týdne čtení dětem v ČR zahájily tentokrát tři velké programy:

Pro děti

Slavnostní programy pro děti z místních základních škol uvedl v Kass Střelnice herec a moderátor LUKÁŠ HEJLÍK. Školáci mohli vidět youtubera, vlogera, moderátora a dabéra v jednom KOVYHO, herečku Moravskoslezského divadla v Ostravě LADU BĚLAŠKOVOU, hudební a pěvecké DUO VRÁMOLL a samozřejmě již tradičně herce scénického čtení LiStOVáNí

V rámci inaugurace jsme pokřtili a pustili do světa také naši novou píseň "Budu jejich ochráncem". Písničku plnou popletených pohádek pro Celé Česko čte dětem napsal skladatel, textař a bavič Jiří Krhut. S písní jsme spustili také nový videoklip z natáčení v Českém rozhlase v Ostravě i v Praze. Autorem klipu je známý režisér Petr Němeček. Píseň nazpívali David StypkaMirai NavrátilPetr BendePatricia JanečkováHana FialováKACZIRostislav OleszEva DřízgováRichard KrajčoMilan BarošŠtěpán Kozub, karvinský dětský pěvecký sbor PermoníkReportáž z natáčení natočila Česká televize OstravaČeský rozhlas, informace najdete na Facebooku a fotografie Martina Straky a Martina Řezáče ve FOTOGALERII.

VIDEOKLIP 

Pro dospělé

Druhou akcí, kterou jsme letos u příležitosti jubilea připravili, byl FILMOVÝ VEČER S BESEDOU, který se konal 30. 9. 2020 v kině Central v Českém Těšíně. Pro rodiče a dospělé z okolí dítěte jsme připravili pásmo oceněných krátkých filmů studentů FAMU na téma vztahů rodičů a dětí, mladých lidí a sociálních sítí. Po projekci vedla moderátorka Českého rozhlasu Kateřina Huberová besedu s jedinečnými hosty, kterými byli: 

  • PhDr. Marian Jelínek, Ph.D., český hokejový trenér, mentální kouč a autor knih
  • Karel Kovář alias Kovy, český youtuber, vloger, moderátor, dabér
  • Mgr. Eva Katrušáková, zakladatelka Celé Česko čte dětem
  • Mgr. Lenka Dostalíková, terapeutka a klinická psycholožka

A třetí akcí je samostatná VÝSTAVA PLAKÁTŮ LADISLAVA SZPYRCE. Plakáty těšínského grafika připomínají deset ročníků tradičního celostátního projektu Týden čtení dětem. Deset tisků bude zdobit 1.patro radnice Městského úradu Český Těšín od 25. 9. do 9. 10. 2020.

Vaše akce, které plánujete uspořádat v týdnu od 1. do 7. října 2020, případně klidně i ve dnech před nebo po tomto datu, můžete přihlásit na našem webu ZDE.  Všechny přihlášené programy se pak budou zobrazovat na MAPĚ naší republiky. Těšíme se, že tak podpoříte celostátní Týden čtení dětem v ČR. Uspořádáním čtení pro děti, setkání se spisovatelem, výstavy o knihách nebo jakékoliv jiné kulturní akce podpoříte šíření myšlenky o zásadním vlivu předčítání dětem na jejich emoční rozvoj. TIPY na akce, které můžete realizovat, najdete ZDE. Další inspiraci najdete na našem webu v rubrice VAŠE AKCE

Váš kulturní program můžeme letos podpořit zasláním speciálních záložek s celostátní grafikou 10. Týdne čtení dětem v ČR. Důsledky "koronavirové doby" nás přiměly letos "pouze" elektronicky zavěsit ke stažení krásné plakáty A2, a to jak celobarevné celostátní, tak s volným místem, kde si můžete dopsat právě svoji akci a využít tak již připravený plakát pro publicitu vašeho programu. Informace najdete v sekci pro přihlášení vaší akce ZAPOJ SE! Krásný plakát s charakteristickým rukopisem připravuje již 10 let známý těšínský malíř a grafik Ladislav Szpyrc.