Týden čtení dětem v ČR


8. Týden čtení dětem v rámci projektu Visegrád čte dětem byl zahájen v Praze

8. Týden čtení dětem v rámci projektu Visegrád čte dětem byl zahájen v Praze

V roce 2018 byl Týden čtení dětem zaměřen na literaturu z partnerských zemí Visegrádské čtyřky. Naším cílem bylo zvýšit povědomí o prospěšnosti předčítání dětem v partnerských zemích V4 - Polsku, Maďarsku a Slovensku. Propagovali jsme předčítání prostřednictvím projektu určeného pro rodiče a školy, knihovny či rodinná centra. V rámci projektu jsme organizovali a propagovali 8. Týden čtení dětem, který se zaměřil na dětskou literaturu. 8. Týden čtení dětem v rámci projektu Visegrád čte dětem se uskutečnil od 4. do 10. června 2018. 

V pondělí 28. 5. 2018 jsme společně se zástupci slovenských, polských a maďarských partnerů, a také s dětmi v národních krojích, otevřeli   8. Týden čtení dětem v rámci projektu Visegrád čte dětem. Kongresový sál pražského hotelu Ambassador Zlatá Husa byl zaplněn více než 200 dětmi i dospělými. Pestrý program zahájili šéfové partnerských organizací Visegrádské čtyřky. Viera Kučerová ze Slovenska, Irena Koźminská z Polska, Peter Gombos z Maďarska a ředitelka Celé Česko čte dětem Eva Katrušáková diváky překvapili čtením úryvku knížky spisovatelky Ivony Březinové "Kluk a pes" ve své mateřštině. Autorčina kniha byla totiž  přeložena do všech čtyřech jazyků. Tradiční zahajovací báseň Jiřího Žáčka "Nemalujte čerta na zeď" zazněla z úst účinkujících, hostů, krojovaných dětí a diváků v sále tentokrát pod taktovkou herce Martina Dejdara. Milými hosty byli Gabriela a Petr Koukalovi. Oba zaujali nejen čtením dětských básní. Světová šampiónka v biatlonu se poté přidala k hudební skupině MIRAI, jejíž protagonisté Mirai Navrátil a Tomáš Javůrek posluchače roztleskali a rozezpívali svými nejznámějšími hity. Společně s Gabrielou si pak celý sál zazpíval známou píseň Zdeňka Svěráka "Není nutno, aby bylo přímo veselo". V poslední třetině programu zavedli herci projektu LiStOVáNí děti i dospělé do Zahrady Jiřího Trnky. Malí návštěvníci zábavného programu dostávali při odchodu krásné knížky z nakladatelství Albatros nebo Mladá fronta a fotografie účinkujících. 

FOTOGALERIE, autor: Waldemar Švábenský.

V rámci Týdne proběhla 5. 6. kulturní akce s názvem "Visegrádské čtení s Petrem Bende" v ostravském Knihcentru - Domě knihy. Během programu došlo k online propojení s podobnými akcemi ve Varšavě, v Bratislavě a v Budapešti a děti čtyř zemí si navzájem zamávaly a pozdravily se. Známý zpěvák Petr Bende dětem zazpíval, přečetl ukázku z knížky "Příběhy deseti ponožek" a odpovídal na všetečné otázky. Zábavné dopoledne pro školáky zachytil fotoaparát Lukáše Stona a Jany Misiarzové: FOTO.

Projekt byl spolufinancován vládami České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska, a to prostřednictvím Visegrádských grantů z Mezinárodního visegrádského fondu. Posláním fondu je podporovat myšlenky pro udržitelnost regionální spolupráce ve střední Evropě.

Hlavním partnerem 8. Týdne čtení dětem v rámci Visegrád čte dětem byla společnost Beiersdorf, spol. s r. o. - NIVEA