Jaroslav Seifert ve školní družině


Jaroslav Seifert ve školní družině

Místo konání: Školní družina Beroun - Závodí, Komenského 249
Organizátor: ŠD Beroun - Závodí, Komenského 249
Datum akce: 23.09.2021

Právě dnes uplynulo 120 let od narození českého básníka, spisovatele, novináře a překladatele Jaroslava Seiferta. Patřil mezi členy hnutí Devětsil, stál na počátku českého uměleckého směru poetismu. Je jediným českým nositelem Nobelovy ceny za literaturu, která mu byla udělena 10. prosince 1984.

Děti naší školní družiny si připomenuly nejen život Jaroslava Seiferta, ale přečetly si některé verše z jeho knihy. Jako první se nám do ruky dostává kniha veršů s názvem Maminka. V knize Seifert vzpomíná na své dětství, maminku a opěvuje ji nevšední láskou. Děti z 1. oddělení si přečetly báseň Vlaky a k tomu provedly ilustraci veršů. Měli ztvárnit to, o čem se v básni hovoří. Děti ze 4. oddělení si ze stejné knihy vybraly báseň Pavučina a vytvořily též ilustraci básně. Přesto, že u Seifertů měli mnoho pavoučků, byli věčně bez peněz. Děti z 2. oddělení – Veverušáci si přečetly z této knihy báseň „Kytička fialek“, která nám ukazuje, jak básník nosil mamince květiny. Ta se na něj zlobila, že je to škoda a že musí šetřit. Později však byla ráda, když květinu dostala. Báseň končí maminčinou smrtí. Z dalších veršů jsme si přečetli Petrolejovou lampu. Básník často po tají večer četl knihu, při čemž mu pomáhala petrolejová lampa. Ucpal škvíru pod dveřmi a ztlumil světlo, aby nebyl prozrazený. Pak si sám sebe představil v roli Robinsona, s nímž se setkal v knize.

Veverušáci se však seznámili i s básnickou sbírkou Šel malíř chudě do světa. Sbírka je věnována především dětem a básničky jsou doprovodem k obrázkům Mikuláše Alše. Z této sbírky jsme si přečetli báseň „Hora Říp“ a báseň „Podzim“ a to z toho důvodu, že dnes, 23. 9. začalo podzimní období. K tomu jsme vytvořili i ilustraci básně.

A tak děti ze školní družiny si připomenuly 120. výročí narození Jaroslava Seiferta nejen četbou, ale i ilustrací.

 

Květa Hrbáčková

Fotogalerie

Plakát z akce