Druhé odpoledne s koniklecem ve školní družině


Druhé odpoledne s koniklecem ve školní družině

Místo konání: Školní družina Beroun - Závodí, Komenského 249
Organizátor: ŠD Beroun - Závodí, Komenského 249
Datum akce: 14.04.2023

Celý letošní rok je ve znamení Roku konikleců 2023. téma, které si vzala za své i naše školní družina. Koniklec je přeci tak výjimečná rostlina. Nejen svým vzhledem, ale také svou vazbou na lokalitu, ve které roste. Jde o jeden z poslů jara, v současnosti stále vzácnější a vyžadující naši pomoc i ochranu. Určitě si zaslouží naši pozornost. Jde o všechno. Zaslouží si naši pozornost, a to proto, abychom koniklec mohli v přírodě dál vídat.

Scházíme se všechna oddělení ve školní družině 2. oddělení, abychom dnešní odpoledne opět strávili s koniklecem. Po prvním odpoledni jsme měli dobrovolně za úkol zjistit, proč se koniklec jmenuje „koniklec“, když s koňmi nemá nic společného. Se správnou odpovědí nám vyrazil dech Vašek ze 2. třídy, ze 4. oddělení ŠD, který zjistil, že se původně se jmenoval poniklec, ale zkomolením se změnil na koniklec. Poniklec nás odkazuje na poniklý, tedy na svěšený, nicí květ, svěšený dolů. A pak se z něho vyklubal koniklec. Tolik jen k vysvětlení od Vaška, který si dal tu práci a zjistil pro nás pro všechny, jak to vlastně je. Ještě několik slov úvodem a jdeme na soutěže. Nejprve jsme si společně přečetli pohádku, kterou sepsala Tereza Piskláková s názvem „Jak Středohoř zachránil koniklece“. Jde o krátký, veselý i poučný příběh, kdy vládce Českého středohoří, mocný ochranný duch lidmi nazývaný Středohoř, zachránil vzácné koniklece od jisté záhuby.

A nyní jdeme na soutěže. Naším prvním úkolem bylo v osmisměrce, kdy sice nebyla tajenka, najít bez nápovědy 10 druhů lučních rostlin. Mezi nimi se nacházel i koniklec. Zde nám šlo zejména o kolektivní práci, ale i o rychlost. Podle toho se připisovaly body – 10, 8, 6 a 4. po společné kontrole si připisujeme body i za správnost. Rostlinky našli všichni. Každá skupina si tak připsala dalších deset bodů. V další soutěži jsme měli na čas složit puzzle a zjistit, o jakou rostlinku jde. Ano, jde o koniklec, ale všichni puzzle nesložili. Bylo asi velmi těžké. Podle velikosti správného složení opět připisujeme bod. Třetí soutěž byla opět formou štafety, kdy po jednotlivcích jsme měli za úkol přenést očíslované kartičky své barvy a z nich složit heslo. Doba byla opět limitována časem. A tak se podařilo složit pouze žluté skupině celou zprávu. Ostatní obdrželi body za velikost složení zprávy. Na úplný závěr jsme si ukázali několik obrázků od dětí z 2. oddělení – Veverušáků, kteří se již pustili do výtvarné činnosti a někteří již stačili namalovat do soutěže koniklec.

Při této příležitosti jsme i pro ostatní oddělení vyhlásili výtvarnou soutěž s názvem „Koniklec“. Krom výtvarné části můžeme skládat i pohádky a verše. Uzávěrka všech v družině je do konce května. Uvidíme, co se nám sejde a jaké budou obrázky.

Odpoledne věnované konikleci uteklo velice rychle a my jdeme na vyhlášení výsledků. Jak to v závěru všechno dopadlo?

1.      místo – 3. skupina – 36 bodů

2.      místo – 2. skupina – 34 body

3.      místo – 1. skupina – 28 bodů

4.      místo – 4. skupina – 26 bodů

Všem děkujeme za účast a vítězům blahopřejeme. Na závěr malá odměna. Body uložíme a v závěru školního roku vyhlásíme nejúspěšnější skupinu družiny. Koniklecové odpoledne bude probíhat vždy každý měsíc.

Květa Hrbáčková

Fotogalerie

Plakát z akce