Eduard Bass a jeho Klapzubova jedenáctka


Eduard Bass a jeho Klapzubova jedenáctka

Místo konání: Školní družina Beroun - Závodí, Komenského 249
Organizátor: ŠD Beroun - Závodí, Komenského 249
Datum akce: 12.01.2023

1. ledna roku 2023 uplynulo 135 let od narození českého spisovatele, novináře, zpěváka, fejetonistu, herce, recitátora a textaře Eduarda Basse. Eduard Bass proslul zejména knihami Klapzubova jedenáctka a Cirkus Humberto. S trochou zpoždění si toto výročí připomenuly i děti ze školní družiny.

Dnes si děti z 2. oddělení od Veverušáků připomenuly 135. výročí narození velké osobnosti, českého spisovatele Eduarda Basse. Kdopak by neznal jeho krásnou knihu Klapzubova jedenáctka. Tu nám do družiny přinesl náš spolužák Čestmír, aby i ostatní měli možnost do ní nahlédnout. Česťa totiž knihu začal číst, a proto nám ji chtěl i představit. Z ní jsme si také přečetli ukázku.

Ve vesnici Dolní Buhvičky žil chalupník Klapzuba, který měl jedenáct synů. Rozhodl se, že hoši budou tvořit fotbalovou jedenáctku. Otec byl jejich trenér, ale nikdy jim nic neodpustil. A tak se stalo, že kluci začali postupně vyhrávat všechny zápasy od třetí až po první třídu. Skoré vítězství bylo vždy dvojciferné, ve prospěch Klapzubů. Každý jejich soupeř neměl šanci jim střelit gól. Mistrovství v Čechách vyhrávají s celkovým skórem 122 : 0. brzy se dostali i na turné s Barcelonou. Ta chce za každou cenu vyhrát, a proto se snaží faulovat. Klapzuba něco tuší, proto kluky obalí do gumy. FC Barcelona tím pádem nemá šanci. Klapzubovi vyhráli 31 : 0. takových zápasů je však mnoho. Humoristická povídka Klapzubova jedenáctka vzniká v době, kdy fotbal u nás je velmi populární. Bass v této knize podporuje heslo „dosáhnout co nejlepších výsledků poctivou prací“.

Květa Hrbáčková

Fotogalerie

Plakát z akce