Ptačí hodinka skončila


Ptačí hodinka skončila

Místo konání: Školní družina Beroun - Závodí, Komenského 249
Organizátor: ŠD Beroun - Závodí, Komenského 249
Datum akce: 09.01.2023

Ano, Ptačí hodinka skončila i v naší školní družině. Pro nás byla docela úspěšná, neboť jsme mohli na vlastní oči pozorovat a počítat současné naše sousedy – opeřence ptáčky. Všichni jsme si zopakovali to, na co jsme se od října připravovali. Poznat naše nejznámější sousedy z rodu ptáků je důležité. Měli bychom vědět, kdo tu s námi žije.

K Ptačí hodince, ale v jiné podobě, jsme se vrátili ještě i dnes. Nepozorovali jsme naše sousedy, ale podle obrázků jsme si je zopakovali. Odpoledne v družině proběhlo soutěžení v Ptačí hodince. Nejprve jsme si přečetli krásnou pohádku Karla Čapka s názvem Ptačí pohádka. Nikdo tuto pohádku neznal, ale my dnes již víme, o čem si ptáci povídají, co se stalo vrabečkovi z Dejvic, dověděli jsme se i jak je možné, že umějí ptáci létat. Ptačí pohádka je z knihy Devatero pohádek. V jejím obsahu jsme mohli poznat i další druhy ptáčků. Po přečtení se chvíli ještě o pohádce bavíme a pak začneme soutěžit. Nejprve jsme se zamysleli nad tím, v jakých pohádkách krom jiných postav vystupují i ptáci. A byli jsme docela úspěšní, věděli jsme jich dost. Pak se rozdělujeme do 6 skupin a probíhá vědomostní kvízová soutěž. Na 28 obrázcích máme různé druhy ptáků s několika možnostmi, abychom si je mohli určit. Pak si je společně vyhodnotíme a obodujeme. Nejvíce správných odpovědí měla 4. a 6. skupina. Body jsme si spočítali a zapsali. Jdeme na další soutěž. Tou bylo složení veršů na různé druhy ptáků. A tak během 15 minut nám vznikly verše na téma – vrabec, sýkorka koňadra, modřinka, kos a hrdlička. Na verše pěnkavy se však již nedostalo sil. Verše jsme si opět obodovali a body zapsali. Pak již následovalo vyhodnocení celé soutěže. A jak to dopadlo?

1.      místo – 6. skupina 38 b.

2.      místo – 2. skupina 30 b.

3.      místo – 1. skupina 29 b.

4.      místo – 4. skupina 23 b.

5.      místo – 5. skupina 18 b.

6.      místo – 3. skupina 16 b.

Blahopřejeme vítězům, a ještě malou chvíli pokračujeme dál. Děti ze 4. oddělení byly tak nadšené z pozorování a počítání ptáčků, že dál pak pokračovaly samy se svými rodiči. A tak velká pochvala patří: Vaškovi Církvovi, Terezii Horáčkové a Viktorce Csirikové. Jejich výsledky byly dnes již zaslány do Ptačí hodinky. Krom toho si děti v závěru minulého týdne před samotným sčítáním vyrobily dekoraci z ptáčků – 4. oddělení kosi a kroužek dovedných ručiček ptáčky na krmítku jako dekoraci. A tak dnes pro nás skončila Ptačí hodinka.

Veršování k Ptačí hodince

Sýkorka koňadra

Máme doma koňadru,

leze nám na zahradu.

Létá taky na stromy,

dělá velké pohromy.

Z krmítka jí

a kouká po okolí.

2. skupina – Robert, Klára, Kuba, Platon, Van, Adelína

 

Vrabec

Vrabec, to je malý pán,

skáče si po lese sám.

Když si najde kamarády,

nemá žádné zábrany.

V křovisku se schovávají,

na svět kolem se dívají.

4. skupina – Kuba, Alex, Káša, Eliška, Terka

 

Náš kos

Náš malý kos,

nikdy nechodí bos.

Botičky si nosívá,

krásný úsměv vždy mívá.

Někdy běhá, někdy letí,

vystraší ho halda dětí.

6. skupina – Kristýna, Vašek, Naty, Kuba, Taras,

 

Hrdlička

Hrdlička letí nad domovem,

letí zespoda i horem.

Navštíví tam paní,

ta jí dává zrní.

Hrdlička si pochutnává,

zrní má totiž moc ráda.

1. skupina – Viktorka, Roman, Erik, Patrik, Milana, Čestmír

 

Modřinka

Tahle malá sýkorka,

jmenuje se modřinka.

Její tělo modré je,

proto ji každý miluje.

Kolem nás si poletuje,

vesele si prozpěvuje.

5. skupina – Fanda, Kája, Mariia, Adélka, Honzík

Fotogalerie

Plakát z akce