Mikeš s dětmi ve školní družině


Mikeš s dětmi ve školní družině

Místo konání: Školní družina Beroun - Závodí, Komenského 249
Organizátor: ŠD Beroun - Závodí, Komenského 249
Datum akce: 12.12.2022

Nenašel by se snad nikdo, kdo by neslyšel o mluvícím Mikešovi, který žil v Hrusicích u Ševců. Určitě všichni též znají jeho kamarády Pepíka, Pašíka a kozla Bobeše. Vždyť spolu zažili mnoho krásných a veselých kousků. Jednoho dne se černý kocourek vypravil do světa a prožil tam mnoho dobrodružství. A právě u těchto veselých příběhů, se sešly i děti naší školní družiny.

Nešlo jen o ukázkovou četbu z knihy Mikeš, šlo ještě i o více zajímavostí. Nebylo to zcela náhodné, šlo nám též si přiblížit Josefa Ladu, českého malíře, ilustrátora, karikaturistu, scénografa a spisovatele. Narodil se 17. prosince 1887 a tak od jeho narození uplyne za nedlouho 135 let. Zemřel právě dnes, 14. prosince 1957 a od jeho úmrtí uplynulo 65 let. V raném dětství přišel o oko, což se později projevilo i v jeho kresebném stylu. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří ilustrace k Osudům dobrého vojáka Švejka, ale i mnoho vlastních knih pro děti. Například O Mikešovi, O chytré kmotře lišce, Bubáci a hastrmani, ale i celá řada dalších.

My jsme si z jeho tvorby vybrali knihu O Mikešovi, a protože se nám blíží Vánoce a s nimi i Štědrý den, zalistovali jsme v knize a oslovila nás kapitola: „Jak Pepík a Mikeš slavili Vánoce“. Kapitola, která se velmi hodila k dnešní době.

A tak jsme si připomenuly významnou osobnost nejen české literatury Josefa Ladu, ale jeho kulatá výročí narození i úmrtí.

 

Květa Hrbáčková

Fotogalerie

Plakát z akce