Recenze knih


Žirafí máma a jiné příšery, nakladatelství Albatros

Žirafí máma a jiné příšery, nakladatelství Albatros

Žirafí máma a jiné příšery
autor: Alexandra Salmela
rok vydání: 2015
nakladatelství: Albatros
pro děti od: 3 let

Oficiální anotace: Žirafí máma a jiné příšery je soubor jednadvaceti bláznivých pohádek, které rámuje příběh o žirafí a sloní mámě. Hrdiny jsou děti, dospěláci, podivné bytosti a všelijaké obludy. Během dobrodružství, která zažívají, se dospělí dostávají do úzkých a z problémů jim pomáhají právě děti. Příběhy doplňují nápadité a hravé ilustrace Martiny Matlovičové.

Recenze maminky "Bichličky":

Když jsem vzala knížku do ruky, byla jsem na první pohled unešená. Ilustrace jsou tvořeny formou velmi originálních koláží - střídají se tu postavičky kreslené propiskou, lepené z odstřižků látek nebo tvořené starými jízdenkami a celofánem. Velmi jsem se těšila i na "bláznivé" pohádky, ale tady už má euforie pomalu upadala.
Tak jak je kniha po grafické stránce excelentní, po obsahové stránce značně pokulhává. Některé příběhy byly pro malou čtenářku hůře pochopitelné a musela jsem jí obsah vysvětlovat (například o malých kosmonautech, kteří byli hledat svojí maminku pod plačícím stromem - ani já sama jsem si nebyla jistá, zda pohádku správně interpretuji), jiné byly dokonce nehezké (o zlobivých dětech, které odnesli rodiče do opravny a nechávali jim vyměnit "porouchané součástky").
Po pravdě řečeno - tato knížečka byla pro mě asi největší výzvou, protože jsem musela vynaložit co největší interpretační um a vkládat do příběhů i své vymyšlené věty, aby nám vůbec pointa dávala smysl.
Abych ale jen nehaněla, několik povídek bylo pěkných a měly i jakýs takýs výchovný motiv, ale stále jsem musela alespoň poslední větu dodat ze svých zdrojů.
Doufám, že Johanka mojí snahu neobjevila, ale někdy se dívala trochu podezřívavě a nechápavě.
Možná proto dávám knížce pomyslné dvě hvězdičky z pěti. Ale stále si stojím za tím, že po výtvarné stránce je neodolatelná (tam bych dala hvězdiček pět :) )

Johančina recenze:

Johanky názor na knížku si můžete pustit přímo ve videu a ještě jednou chceme tímto poděkovat projektu Celé Česko čte dětem za zaslání všech knížek :)

Odkaz na celý článek

Více recenzí najdete na blogu autorky http://bichlicka.blog.cz/.