Slavnostní zahájení už zítra – 1. června!

Slavnostní zahájení už zítra – 1. června!

Dvanáctý ročník Týdne čtení dětem, tradiční oslavy literatury a společného čtení, začne slavnostní inaugurací na Den dětí 1. června. Až do 7. června jsou ve městech a obcích po celé republice připraveny desítky akcí, na kterých se bude číst, vyprávět, tvořit, zpívat, hrát a sdílet. Slavnostní inaugurace se uskuteční ve středu 1. června na magickém místě – v historickém sále zámku ve Slavkově u Brna.

Co se bude dít na zahájení 12. Týdne čtení dětem

Hosty a slavkovské školáky přivítá moderátor Lukáš Hejlík. Pozvání na slavkovský zámek přijaly herečka Kamila Janovičová, známá z pohádky Tajemství staré bambitky, a Alena Mornštajnová. Nejčtenější česká spisovatelka spolupracovala také na sbírce povídek Kapuce od mikiny, která bude během zahájení rovněž představena. Součástí programu je hra z oblíbeného projektu ListoVání. O hudební doprovod se postará skladatel a klavírista Zdeněk Král se svou kapelou U tebe. Po skončení akce každý školák dostane knihu – dárek od nakladatelství Albatros, Jota, Grada, Host, Portál a společnosti Knihcentrum.

„Fandím projektu Celé Česko čte dětem" říká Zdeněk Král, skladatel a klavírista. „Mě rodiče ke čtení nevedli, ale tím, že četli sami, mě ke čtení inspirovali. Jednou o prázdninách jsme si dali s bratrem challenge, že přečteme každý co nejvíc knih. Za dva měsíce prázdnin jsem jich přečetl dvacet.  Čtení a vycházení zajímavých knih není samozřejmost. Musíme si vážit, že tu možnost máme. Kniha nejen svou vůní, ale také obsahem má své kouzlo, které si nesmíme nechat v životě" dodává Zdeněk Král. 

Jednou z účastnic slavnostního zahájení Týdne čtení dětem bude také herečka Kamila Janovičová, kterou děti znají především jako Aničku z pohádky Tajemství staré bambitky. „Patřím mezi ty šťastné děti, kterým bylo v dětství čteno. I později, když jsem už uměla číst, jsem stejně chodila za sestrou, ať mi čte do noci Harryho Pottera. Byl to náš čas, který už nám nikdo nevezme. Celé Česko čte dětem už dlouho znám a vždycky jsem jim fandila. Pozvání do Slavkova na zahájení Týdne čtení dětem mě proto nadchlo. Jsem moc ráda, že budu moci přijet a sdílet s dalšími nadšenci lásku ke knihám i dětem,” říká Janovičová. Týden čtení dětem je každoročním vrcholem celonárodní osvětové kampaně Celé Česko čte dětem​.

Sledujte nás na sociálních sítích a v dalších médiích

Nasajte atmosféru ze Slavkova prostřednictvím sociálních sítí, kde Vás o všem budeme informovat. Aktuální dění můžete sledovat i v pořadu Dobré ráno z Ostravy na ČT2 od 8. hodiny.