Čtyřicet babiček a dědečků předčítalo dětem

Čtyřicet babiček a dědečků předčítalo dětem

Společnost Celé Česko čte dětem s podporou značky NIVEA v prosinci odměnila čtyřicet seniorů, kteří navštěvovali celkem osm pilotních tříd ve školkách v Praze, Brně, Ostravě a Třinci. Životem ošlehaní předčítači v projektu "Babička a dědeček do školky aneb NIVEA pečuje o rodinu" měli možnost předčítat dvěma stovkám a čtyřiceti dětem pohádkové příběhy a povídat si o nich. Třígenerační projekt zapojil také rodiče, kteří dostávali domácí úkoly. 

A jak takový projekt v mateřských školách funguje? Dopoledne přichází do školky senior, oblékne si pohádkový plášť a začne malým posluchačům číst z připravené dětské knížky. Pak si s dětmi o pohádce povídá, kreslí obrázky nebo hraje hry. Před svým odchodem rozdá malým posluchačům vytištěnou krátkou pohádku na „domácí čtení". Rodiče tak dostávají za domácí úkol přečíst svým ratolestem příběh z pohádkového bloku. Druhý den se babička či dědeček dětí ptají, o čem byla „domácí“ pohádka a rozdávají nálepky se zvířátky za odměnu.

Projekt startoval v roce 2012 ve Frýdku-Místku a od té doby se do něj zapojilo přímo pod vedením organizace Celé Česko čte dětem více než 200 mateřských škol v desítkách měst po celé České republice, dalších téměř 300 si jej připravilo samo na základě zkušeností jiných zařízení. V pilotních třídách projekt přímo ovlivnil 12.000 dětí, dalších 18.000 nepřímo. Ve školkách četlo na 800 seniorů.

FOTOGALERIE ze čtení seniorů ve školkách.