Měsíc knihy ve Zlíně

Měsíc knihy ve Zlíně

Snad každý z těch, kdo navštěvoval základní školu před rokem 1989, má měsíc březen spojený s Měsícem knihy. Vzpomínáte na Čuka a Geka, Malého Bobše, Gabru a Málinku nebo Neználka? Na tyto postavičky dětské literatury se zapomenout nedá. První ročník Měsíce knihy se konal v roce 1955 a byl jak jinak spojen s ideologickou propagandou totalitního režimu. Jeho hlavním úkolem bylo to, aby se knihy dostaly ke všem občanům, zvláště mládeži. Kniha měla plnit ideově výchovné poslání. Kromě toho měl být Měsíc knihy propagací literatury marxismu-leninismu a Klementa Gotwalda. Vznik tohoto knižního „svátku“ popsal v roce 1954 Oldřich Kapsa v časopise Čtenář  těmito slovy: "Jedním ze základních opatření k zlepšení propagace knihy má být zvláštní akce, na níž se dohodlo ministerstvo kultury se Svazem československých spisovatelů, nakladatelstvími, knižním obchodem, masovými organizacemi, zvláště se zástupci revolučního odborového hnutí, Československého svazu mládeže a Svazu československo-sovětského přátelství a dalšími složkami. Po prostudování zkušeností ze Sovětského svazu a některých lidově demokratických zemí, zvláště Polska, bylo rozhodnuto, že bude každoročně jeden měsíc věnován nejširší propagaci knihy. Měsíc březen byl vyhlášen za Měsíc knihy." Po sametové revoluci v roce 1989 už měsíc knihy přestal být oficiálně řízenou akcí. Od roku 1996 probíhá v České republice Týden knihoven. Jeho hlavním cílem je propagace knihoven jako míst, kde si lidé mohou knihu vypůjčit, ale také jako kulturních zařízení. Týden knihoven vyhlásil Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky (SKIP). Měsíc knihy oslavují i nadále některé z knihoven, knihkupectví či škol. Knihkupectví nabízejí zákazníkům v průběhu měsíce března výrazné slevy na nákup knih a pořádají zajímavá setkání s autory. Český svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky v posledních letech organizoval také akci s názvem Březen – měsíc internetu a v roce 2010 vyhlásil nultý ročník akce Březen – měsíc čtenářů. V současné době má kniha velkého soupeře v podobě internetu a dalších médií, proto zejména u mladé generace by měl být kladen důraz na důležitost knihy v životě člověka od jeho nejranějšího věku. Proto, rodiče, čtěte dětem pohádky.

Zdroj: http://skip.nkp.cz / Markéta Říhová / Regionální koordinátorka – redaktorka/Kraj Zlínský

Tolik z historie.

Měsíc knihy „ctíme“  i my – Kamarádi Zlínského 5lístku, jinak studenti UTB ve Zlíně – dobrovolníci, kteří jsou zapojeni již 5. rokem do Projektu „Čteme dětem pravidelně 2x týdně v nemocnici na Dětském oddělení „Krajské nemocnice T. Bati, a.s. ve Zlíně. K tomuto měsíci jsme dostali krásný dárek od Společenstva Patronů a Sponzorů Zlínský 5lístek. Ke Zlatému fondu knih přibyly do naší nemocniční knihovničky nové a krásné knihy, ze kterých máme radost my – předčítající i děti – posluchači. Za těch 5 let jsme již vyhodnotili tituly a knihy si rozdělili podle četnosti čtení a obliby u dětí – nejžádanější – zajímavé – odložené (ne tak doslova – jsou to knihy, které děti příliš nezaujaly, a proto si je tolik nežádají). I když se snažíme při nabídnutí  knihy děti co nejlépe motivovat a naladit je na vlnu příběhu, aby je kniha zaujala, jsou tituly, ke kterým se bohužel nevracíme.

Z nových knih :
O čertovi – Pavel Čech
Krtek ve městě – Zdeněk Miler
Deník malého poseroutky – Jeff Kinney
Buddhovy pohádky na dobrou noc – Dharmachari Nagaraja
Zahrada – Jiří Trnka
Lentilka pro dědu Edu – Ivona Březinová
Slon a mravenec – Daisy Mrázková
Dobrodružství pavouka Čendy – Pavel Čech
Jak spí zvířata – Jiří Dvořák – Marie Štumpfová
Paní Láryfáry – Betty MacDonaldová

Jsme rádi  „s našimi dětmi" na Dětském oddělení – rádi s nimi trávíme svůj volný čas při knize i povídání a rádi se s nimi podělíme o hezké zážitky, ponaučení a životní modrosti.

Draha Večerková, z.ř.
Zlín