Týden čtení dětem v ČR


5. Týden čtení dětem v ČR byl zahájen ve Zlíně

5. Týden čtení dětem v ČR byl zahájen ve Zlíně

Celé Česko čte dětem a nejstarší mezinárodní festival filmů pro děti a mládež na světě ZLÍN FILM FESTIVAL se stali v roce 2015 poprvé partnery a spojil je stejný cíl – nabídnout dětem a jejich rodičům příležitost k plnohodnotnému prožívání společně strávených chvil.  K tradičním vrcholům kampaně Celé Česko čte dětem patří Týden čtení dětem v České republice, jehož 5. ročník byl slavnostně zahájen v rámci 55. ZLÍN FILM FESTIVALU v sobotu 30. 5. 2015 ve Zlínském klubu 204. Na slavnostní inauguraci četly dětem známé osobnosti, například herci nového filmu Sedmero krkavců Sabina Remundová, Martha Issová nebo Lukáš Příkazký, či spisovatelka dětských knih Alena Ježková.  Součástí programu bylo scénické čtení  LiStOVáNí  s herci Petrou Bučkovou a Lukášem Hejlíkem, který se ujal také moderování slavnostní inaugurace 5. Týdne čtení dětem v ČR. FOTOGALERIE. Každé dítě, které se inaugurace zúčastnilo, dostalo knihu z nakladatelství Albatros. Součástí inaugurace byla charitativní sbírka dětských knih, které byly darovány do zlínského Charitního domova pro matky s dětmi v tísni. 

5. ročník Týdne čtení dětem v ČR přinesl řadu nezapomenutelných zážitků s kvalitní literaturou pro děti a také začátek nové tradice – rozdávání Koláčků štěstí. Z desítek zaslaných přání o knížku, na základě výzvy na webu Celé Česko čte dětem a na Facebooku, bylo vylosováno třicet. Ty byly spolu s adresou dítěte zapečeny do sladkých koláčků a rozdány hostům slavnostní inaugurace – třicet šťastných dětí  tak  poštou obdrželo dárek od neznámého dárce – vysněnou dětskou knihu. Někteří z nich nám zaslali FOTOGRAFIE.

Partneři akce: Ministerstvo kultury ČR, Statutární město Zlín, ZLÍN FILM FESTIVAL, SMS finanční poradenství, NIVEA, FINIDR, Česká televize, HYPER CUBE, Národní knihovna ČR, SKIP, Mladá fronta, Albatros, ZEBU, ACTIVA, Antalis, SmartEmailing, Projektově.cz.

V rámci 5. Týdne čtení dětem v ČR se v době 55.ZLÍN FILM FESTIVALU konalo také 8 samostatných hodinových programů pro děti ze zlínských základních škol. Martin Písařík, Pavel Liška či např. Jan Potměšil dětem četli pohádky a příběhy, hráli kvízové hry, odpovídali na dětské všetečné otázky a také se podepisovali. To vše probíhalo od 1. do 4. června v Knihovně Františka Bartoše ve Zlíně. Každé dítě dostalo knihu z nakladatelství Mladá fronta. FOTOGALERIE.

K 5. Týdnu čtení dětem v ČR se oficiálně zaregistrovalo 152 organizací - škol, školek, knihoven, center, kaváren, atd. - které uspořádaly v době od 1. do 7. června dohromady cca 200 jednotlivých akcí, kterých se zúčastnilo cca 7.000 dětí. V celé ČR se konal řetězec dalších čtení, besed, výstav a soutěží, kterým organizátoři upozornili na důležitost předčítání dětem a sdílení společného času pro život dítěte. Napříč republikou se těchto akcí zúčastnily desetitisíce dětí spolu s rodiči a veřejností.