Týden čtení dětem v ČR


Tipy, jak se každoročně zapojit do Týdne čtení dětem v ČR

Tipy, jak se každoročně zapojit do Týdne čtení dětem v ČR

Zveme ke spolupráci kulturní a vzdělávací instituce, které mají zájem ve městech a obcích, kde působí, zorganizovat akce na podporu čtení dětem a čtenářství, například slavnosti, jarmarky, představení, happeningy, soutěže, sbírky knih či setkání s autory a ilustrátory. Obracíme se na rodiče, učitele, knihovníky, zdravotní sestry v nemocnicích a vychovatele v dětských domovech, a další dospělé z okolí dítěte, aby v průběhu týdne od 1. do 7. června (případně data kolem prvního týdne v červnu) každoročně věnovali co nejvíce času společnému čtení s nejmenšími čtenáři. 

Pokud hledáte inspiraci, nabízíme vám několik tipů, jak na to:

1. Inspirovat vedení měst, aby podporovala myšlenku čtení dětem. Například předáváním knih na Vítání občánků nebo pořádáním divadelních představení podle pohádkových předloh.

2. Čtenářská setkání se známými lidmi z regionu (herci, spisovateli, sportovci, novináři, cestovateli, ilustrátory, zpěváky), kteří přečtou úryvek z knihy a poté odpovídají na dotazy mladých posluchačů. Tato setkání je možné organizovat ve školách, školkách, knihovnách, klubovnách, dětských hospicích, v nemocnicích, divadlech, muzeích, kulturních domech, ve fotoateliérech, v přírodě. Číst mohou také pracovníci různých institucí, zástupci policistů, hasičů nebo vojáků ve svých služebních uniformách. Děti milují uniformy.

3. Setkání s autory a ilustrátory knih na výše uvedených místech. Autorské setkání může být spojeno s inscenací úryvku z knihy, kterou připravily děti, nebo s výstavou ilustrací knih daného autora.

4. Čtenářské hry a soutěže - např. soutěž ve znalostech o dané knize nebo o spisovateli, literární rébusy a křížovky, např. hra, kdy jedno z dětí hraje literární postavu nebo spisovatele, vypráví „o sobě" a ostatní děti hádají, kdo je.

5. Výtvarné hry a soutěže na literární témata - příprava ilustrací do knih, vytvoření vlastní knihy, návrhy obálek, výstavy a soutěže těchto prací.

6. Výstavy týkající se literatury - příprava výstavy např. o tom, jak vzniká kniha, anebo výstava starých knih prarodičů nebo praprarodičů, fotografií spisovatelů apod.

7. Vzdělávací semináře a workshopy pro rodiče, učitele či širokou veřejnost na téma blahodárného vlivu pravidelného předčítání na vývoj dítěte.

Uspořádejte i malou akci na podporu čtení dětem. I malé předsevzetí má velký smysl!