Ohlédnutí za 10. Týdnem čtení dětem
Tak, jako celý svět, i náš 10. Týden čtení dětem ovlivnila epidemiologická situace. Původní termín z června se musel posunout až na říjen a naše zapojené organizace – školy, školky nebo družiny, se musely přizpůsobit aktuálním podmínkám. Kvůli hygienickým nařízením se spousta akcí odehrála jinak. Ale nakonec se četlo. Třeba on-line, nebo s menším počtem dětí. Každý si poradil a jubilejní 10. ročník úspěšně proběhl.
Slavnostní inaugurace se po deseti letech vrátila do Českého Těšína. Slavnostní ročník zahájily tři velké programy:
Pro děti
Programy pro děti z místních základních škol uvedl herec a moderátor LUKÁŠ HEJLÍK. Školáci mohli vidět youtubera, vlogera, moderátora a dabéra v jednom KOVYHO, herečku Moravskoslezského divadla v Ostravě LADU BĚLAŠKOVOU, hudební a pěvecké DUO VRÁMOLL a samozřejmě již tradičně herce scénického čtení LiStOVáNí. V sále se prostřídalo 210 dětí a 18 dospělých.
V rámci inaugurace jsme pokřtili a pustili do světa také naši novou píseň "Budu jejich ochráncem". Písničku plnou popletených pohádek pro Celé Česko čte dětem napsal skladatel, textař a bavič Jiří Krhut. S písní jsme spustili také nový videoklip z natáčení v Českém rozhlase v Ostravě i v Praze. Autorem klipu je známý režisér Petr Němeček. Píseň nazpívali David Stypka, Mirai Navrátil, Petr Bende, Patricia Janečková, Hana Fialová, KACZI, Rostislav Olesz, Eva Dřízgová, Richard Krajčo, Milan Baroš, Štěpán Kozub, karvinský dětský pěvecký sbor Permoník.
Pro dospělé
Druhou akcí, kterou jsme letos u příležitosti jubilea připravili, byl FILMOVÝ VEČER S BESEDOU, který se konal 30. 9. 2020 v kině Central v Českém Těšíně. Pro rodiče a dospělé z okolí dítěte jsme připravili pásmo oceněných krátkých filmů studentů FAMU na téma vztahů rodičů a dětí, mladých lidí a sociálních sítí. Po projekci vedla moderátorka Českého rozhlasu Kateřina Huberová besedu s jedinečnými hosty, kterými byli:
- PhDr. Marian Jelínek, Ph.D., český hokejový trenér, mentální kouč a autor knih
- Karel Kovář alias Kovy, český youtuber, vloger, moderátor, dabér
- Mgr. Eva Katrušáková, zakladatelka Celé Česko čte dětem
- Mgr. Lenka Dostalíková, terapeutka a klinická psycholožka
A třetí akcí byla samostatná VÝSTAVA PLAKÁTŮ LADISLAVA SZPYRCE. Plakáty těšínského grafika připomněly deset ročníků tradičního celostátního projektu Týden čtení dětem. Byly k vidění na Městském úřadě v Českém Těšíně.
Zapojené organizace
Letos se do 10. Týdne Čtení dětem zapojilo cca 100 organizací napříč Českem. Kvůli epidemiologické situaci se některé programy musely rušit, nebo si museli organizátoři poradit jinak.
Velmi originálně se k situaci postavila knihovna v Mnichově Hradišti. Uspořádala Týden čtení dětem on-line. Od čtvrtka 1. října do středy 7. října se na Facebooku města Mnichovo Hradiště každý den objevovalo nové video. Sedm krásných pohádek, sedm Mnichovohradišťáků, kteří podpořili společné čtení.
V Českých Budějovicích také kvůli situaci nemohla probíhat akce Týdne čtení jako každý rok, kdy rodiče a prarodiče chodili číst pohádky do tříd. Rozhodli se tedy, že rodiče do této akce zapojí alespoň vzdáleně - z domova. Měli s dětmi za domácí úkol vymyslet pohádku s tématikou "Ježek", sepsat ji a pak společně vymyslet ilustraci, loutku, maňáska, cokoliv, co by mohlo pohádku doprovodit. Výrobek pak přinesli do třídy a tam se celý týden četly pohádky a všechny výrobky byly vystaveny v šatně.
V holešovském SVČ TYMY v rámci Noci s Andersenem předčítala nahlas ředitelka dětem knihu Malý princ. Bohužel se v letošním roce akce konala v menším počtu dětí. Letos také poprvé použili k předčítání Facebook. V Holešově čtou pravidelně, už na jaře měli kampaň - Babičko , dědečku vyprávěj, kdy dětem četli představitelé a osobnosti města. Do kampaně Celé Česko jsou zapojeni již řadu let, pravidelně dětem jezdí předčítat herečka a dabérka Eva Miláčková a četl také starosta města Holešova. Pravidelně také čteme dětem na táboře u táborového ohně i při jiných příležitostech.
V Ostrovačicích na Brněnský si děti mohly v tomto týdnu přinést jednu svou oblíbenou knihu. Knihy nemusely být jenom pohádkové, ale i vzdělávací např. Albi knížky, encyklopedie, pro nejmenší děti obrázkové (leporela). Celý týden si děti mohly prohlížet knihy svých kamarádů, které si ukazovaly v diskuzním kruhu.
Projekt Týden čtení dětem se ujal i ve školní družině v Berouně. V jednotlivých odděleních se čte i v jiné dny během celého školního roku. V letošním jubilejním ročníku Týdne čtení dětem byla trochu jiná atmosféra. Dříve si do družiny zvali hosty, kteří dětem četli, ale letos se museli obejít bez nich. Soutěžili na dálku, představovali si knížky, věnovali se četbě. Měli také tématické dny čtení, například jeden den se nesl v duchu Mezinárodního dne zvířat a děti si přinesly a četly knihy právě o zvířatech.
10. týden čtení dětem oslavila Městská část Praha 15 vydáním dětské knížky „Toulání s dětmi Prahou 15“. Knihu je možné zakoupit na recepci Úřadu městské části Praha 15. Se zahájením prodeje bylo spojeno i autorské čtení v Mateřské škole Škola Hrou. Křest knihy, kde bude i vystoupení dětí, proběhne 11. listopadu 2020.
V Hradci Králové připravili akci Recitujeme s rodiči k narozeninám pana Jiřího Žáčka pro podporu předčtenářské gramotnosti dětí, rozšíření povědomí o literatuře a recitaci, zaměření pozornosti na estetiku jazykového projevu a lásku ke knihám. Významně podporujeme spolupráci rodiny a školy.
V malé obci Chrastavě již třetím rokem pořádají akci Mníšek čte dětem. Do akce se mají možnost zapojit rodiče dětí, zaměstnanci školky a zaměstnanci obce. Děti mají možnost si z domova přivést oblíbenou pohádkovou knihu, ze které se předčítají pohádky. Opět vzhledem k situaci s covidem 19, plánovali termíny předčítání tak, aby dodrželi hygienické podmínky. I v Chrastavě věří, že i tento rok se akce vydaří a vzbudí v dětech zájem o poslech pohádek a podnítí v nich předčtenářskou gramotnost.
My všem našim zapojeným organizacím moc fandíme a jsme rádi, že se i v této nelehké době čte. Školky, družiny a další organizace si velmi dobře poradily a my všem tleskáme.
10. Týden čtení dětem sice skončil, ale Celé Česko čte dětem ve své práci pokračuje dál. Zapojit se můžete průběžně po celý rok. A nezapomeňte, pravidelné předčítání dětem má obrovský význam pro rozvoj jejich emocionálního zdraví.
Tak čtěte. Stačí 20 minut denně. Každý den.
PŘEHLED VŠECH AKCÍ NAŠICH ZAPOJENÝCH ORGANIZACÍ