Místo konání: Vernířovice - galerie Sv. Eustacha u Hojgrů
Organizátor: ŠD při ZŠ Šumperk, Šumavská 21
Datum akce: 02.06.2015
Projekt „CELÉ ČESKO ČTE DĚTEM“ a akce „5. TÝDEN ČTENÍ DĚTEM V ČESKÉ REPUBLICE“ od 1. 6. 2015 – 7. 6. 2015 společně s dětmi školní družiny při Základní škole Šumperk, Šumavská 21.
Kaštan, kniha, paroh – jak se to rýmuje
V sobotu 29. května 2015 začala ve Zlíně již tradiční akce „Celé Česko čte dětem“. Tento čtenářský festival má již tradici také u nás, na naší škole. Každoročně se do něj snažíme zapojit. A stává se již dobrým zvykem, že tuto akci spojujeme s vyhlášením nejlepších sběračů kaštanů za uplynulý rok.
Celoročně se věnujeme každodennímu, pravidelnému a odpočinkovému čtení. Dnem „D“ se pro děti naší školní družiny stalo úterý 2. června 2015, kdy se konala akce věnovaná „5. TÝDNU ČTENÍ DĚTEM…“ (https://celeceskoctedetem.cz/).
V malé vesničce Vernířovice na úpatí Hrubého Jeseníku je u Hojgrů galerie Sv. Eustacha. Zde je možno shlédnout lovecké trofeje pěti generací této rodiny, ochutnat zvěřinové speciality a z terasy sledovat daňčí i mufloní zvěř v přilehlé oboře. O tom, že jde o vhodné prostředí k četbě, se přesvědčili všichni účastníci akce uspořádané regionální koordinátorkou kampaně „Celé Česko čte dětem®“ A. Nevrlou ze školní družiny Základní školy Šumperk, Šumavská 21 (http://www.6zs.cz/).
Tak tedy i letos jsme přijeli na daňčí farmu do Vernířovic k paní a panu Hojgrovým, abychom si něco přečetli a abychom se dozvěděli, kdo je nejlepší kaštanový sběrač. Tento rok jsme akci nazvali „Tátové čtou v oboře“. Přijel nás celý autobus a také několik aut tátů a maminek. Pozvání přijala i paní ředitelka městské knihovny Mgr. Z. Daňková, která přijela se svojí kolegyní J. Sopperovou. Aktivně se zúčastnil také zástupce SVČ Doris Šumperk, Mgr. J. Ondráček. Všechny děti potěšilo, že za nimi přijel i jejich pan ředitel Mgr. Viktor Verner.
Co se tedy na daňčí farmě, 2. června, odehrávalo?
Pokud se domníváte, že se tam jen četlo, tak to není celá pravda. Čtení bylo důležitou součástí programu.
Ale ne celého.
Četla se kniha Zuzany Pospíšilové „Lesní pohádka“ z Grada Publishing, a.s.
Proběhlo zde také autorské čtení dílek žáků naší školy – M. Kallera ze třetí třídy a K. Němcové ze třídy čtvrté.
Čtení se ujali, jak jinak, tatínkové, hosté a také náš hostitel, pan Hojgr.
Příjemnou, milou až rodinou atmosféru doplnilo vyhlášení nejlepšího kaštanového sběrače. Děti za uplynulý rok nasbíraly tolik kaštanů, že daňci v oboře měli doslova hody. Pokud se ptáte, proč je v nadpisu zmiňován paroh, tak tady je odpověď.
Hostitel, pan Hojgr, předal nejlepšímu sběrači kaštanů daňčí paroh jako poděkování za jeho snahu.
Po kulturní části programu následovala další, již tradiční část- opékání špekáčků. Všichni zúčastnění měli tedy možnost si opéci připravenou uzeninu.
V této neformální chvíli bylo po celé farmě slyšet dětské brebentění, které přehlušilo i štěkot loveckých psů pana domácího.
Rým na slova kaštan, kniha, paroh se nám vymyslet nepodařilo. To však nebylo důležité. Důležitější bylo, že jsme se setkali, že nám tátové přečetli pěkné pohádky, že jsme se dozvěděli, kdo je nejlepší kaštanový sběrač a že nám všem bylo dobře. Prostě, ne všechna slova se musí rýmovat.
Bez rýmů, ale opravdově a skandovaně děti poděkovali všem, kteří se o tuto akci zasloužili nebo ji podpořili. Manželům Hojgrovým, vedení ZŠ Šumperk, Šumavská 21, Městské knihovně Šumperk, SVČ Doris Šumperk, zúčastněným tatínkům a maminkám a v neposlední řadě vychovatelkám naší školní družiny. Jsme velmi rádi za tuto spolupráci, protože setkávání s nimi je vždy příjemné a velmi milé.
Velké poděkování patří také nakladatelství Grada Publishing, a.s., které podpořilo tuto akci krásnými knihami na ocenění dětí! Poděkování také patří vydavatelství České televize, to nám také věnovalo několik krásných knih ze své produkce.
Skandované DĚ-KU-JE-ME se ještě dlouho neslo vernířovickým údolím.
Mgr. Adéla Nevrlá,
vedoucí vychovatelka
ŠD při ZŠ Šumperk, Šumavská 21