Nakladatelství Albatros proniklo i do školní družiny


Nakladatelství Albatros proniklo i do školní družiny

Místo konání: Školní družina Beroun - Závodí, Komenského 249
Organizátor: ŠD Beroun - Závodí, Komenského 249
Datum akce: 05.03.2024

Nakladatelství Albatros je české nakladatelství, které je zaměřeno především na vydávání knih pro děti a mládež. Založeno bylo v roce 1949. Do roku 1969 působilo pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy. Je součástí mediální společnosti Albatros Media.

Konec školní výuky, a protože je úterý, do oddělení školní družiny přicházejí praktikantky, kterési pro děti připravují činnosti na odpolední provoz. Stejně tomu je i u Veverušáků, dětí z 2. oddělení školní družiny. Ty se již pomalu a jistě připravují na celodružinovou akci, 24. ročník pohádkové Moci s Andersenem. U nás v družině to nebude Noc s Andersenem, nýbrž Andersenovo odpoledne. Pro letošní ročník je připraveno hned několik témat. Krom jiných je zde i 75. výročí vzniku nakladatelství Albatros. A tak není divu, že si naše praktikantky vybraly téma Albatros.

Naše první zastavení se odehrává na koberci ve třídě, kde je rozloženo několik knih. Proč ne, vždyť je Březen – měsíc knihy, měsíc čtenářů. Naším úkolem je zjistit, proč jsou zde vystaveny právě tyto knihy. Chodíme kolem dokola, jako kolem horké kaše, až najednou někdo praví: „Ano, to je jasné, tyto knihy všechny vydalo nakladatelství Albatros“. A to je správná odpověď. Nyní usedáme na koberec a seznamujeme se s historií Albatros, s jeho knihami, se spisovateli knih, které zde vycházely. I několik číselných informací nám praktikantka Míša sdělila. Albatros je také dlouhodobým vydavatelem knih Astrid Lindgrenové, ale i příběhů Harryho Pottera J. K. Rowlingové. Albatros nabízí leporela pro nejmenší, poezii, pohádky, knížky pro začínající čtenáře, literaturu populárně naučnou a vzdělávací, fantasy, detektivní příběhy a v neposlední řadě o komiksy.

Po krátkém úvodním slově se dostáváme dál a naším úkolem ve skupině vyluštit připravenou křížovku. Její tajenka je: KOMIKS. A tak se nyní věnujeme komiksovému žánru. Vysvětlujeme si jeho provedení, připomínáme si ho jako žánr literární tvorby. Dalším naším úkolem je, aby každý z nás vymyslel nějakou stránku komiksu dle své představy. A tak jdeme k věci. Úkol je jasný a máme na to asi 30 minut. Po tomto časovém úseku si opět usedáme na koberec a jdeme si své výtvory představit a pohovořit o nich. Podařilo se a my se nyní budeme pomalu uchylovat k závěru. Albatros vydal i mnoho knih, kde jednotlivé pohádky se staly i součástí našich Večerníčků. Na závěr jsme si ještě zahráli na sochy, kdy nám Míša pouští písničky s Večerníčků a my na ně tancujeme. Po skončení hudby musíme zůstat stát bez pohybu, jinak vypadáváme ze hry. V samém závěru nám zůstali čtyři tanečníci, čtyři sochy. Blahopřejeme.

Dnešní odpoledne s praxí bylo opravdu super a my s ním se již pomalu připravujeme na Andersenovo odpoledne, které proběhne 22. 3. 2024 v naší školní družině.

Květa Hrbáčková

Fotogalerie

Plakát z akce