Pohádkový svět v České televizi


Pohádkový svět v České televizi

Místo konání: Školní družina Beroun - Závodí, Komenského 249
Organizátor: ŠD Beroun - Závodí, Komenského 249
Datum akce: 12.12.2023

Blížící se Vánoce nám připomínají čím dál tím více pohádkový svět. Jaké by to byly Vánoce, kdyby Česká televize nehrála dětem pohádky. O tom se též dnes mohly přesvědčit děti, pro které si praktikantky SPgŠ Beroun připravily „pohádkový svět“. Při této příležitosti se děti připomenuly pomalu končící rok 2023, kdy nejkrásnější česká pohádka Popelka vznikla před 50 lety. K tomu nám však přibývá i 100. výročí Disney. Sto let je naší vášní vyprávět příběhy. Přáli jsme si, aby se z generace za generací tyto příběhy vyprávěly. Proto tyto příběhy žijí navěky. Sen se stal skutečností.

Krátce po 13. hodině zahajujeme ve 2. oddělení školní družiny naši činnost s praktikantkami. Dnešní činnost bude věnována „Pohádkovému světu“. Společně usedáme na koberec a naše první část odpoledne může začít. Povídáme si o pohádkách, jaké kdo zná, které se nám líbí a co se nám na nich líbí. Asi nejvíce se nám líbí Tři oříšky pro Popelku. Tato pohádka bývá i součástí našich Vánoc. Potom se rozdělujeme do skupina a paní vychovatelky nám na flétnu zahráli píseň z pohádky Popelka. Po skončení hry začínáme soutěžit. Poslechli jsme si 10 písní, které znějí v českých pohádkách. Naším úkolem bylo, kdo jako první pozná melodie písní z pohádek. V této části našeho programu si nejlépe vedla 2. skupina. Byla nejrychlejší a její znalosti byly opravdu na úrovni. Po ukončení poslechu pokračujeme pantomimou. Každá skupina si vylosovala jednu pohádku, na přípravu předvedení měla 5 minut. Po tomto časovém úseku každá skupina představí své umění a my musíme uhodnou o jakou pohádku se jedná. I v této části jsme předvedli dobré výsledky.

Ve druhé části jsme si představili pohádku V hlavě, od autora Walt Disney. Po narození dívky Riley Andersen v Minnesotě se zjistilo, že v její hlavě vznikají emoce, jenž se nazývají: Radost, Smutek, Nechuť, Vztek a Strach. Emoce zčásti ovládají Rileyino chování, ale co udělá ona sama. Záleží na tom, kdo ovládá hlavní panel, podle toho se Riley chová.

A tak každá skupina včetně praktikantek, to je pátá skupina si vylosuje svoji emoci, kterou výtvarně ztvární a z těchto postaviček daných emocí si uděláme nástěnku. Každá emoce má svoji barvu. Tato 2. část našeho odpoledne nám zabrala více času. Výroba postaviček a výroba nástěnky je téměř u konce. Dokončení nám trvalo jen několik minut a my k tomu ještě každý dostáváme kolíček, na ten si napíšeme své jméno a až bude nástěnka hotová, kolíček připneme právě tam, podle toho, jak si myslíme, že právě nyní prožíváme naše emoce. Nejvíce kolíčků přibylo na emoci Radost. Potom si ještě povídáme o tom, jakou radost jsme právě prožili, ale i to, zda se cítí někdo podle emocí jinak.

Na závěr ještě vyhlášení výsledků v bodování dnešního odpoledne. Jak to dopadlo?

1.      místo – 2. skupina

2.      místo – 3. skupina

3.      místo – 1. skupina

4.      místo – 4. skupina

Odpoledne v Pohádkovém světě uteklo jako voda. Pomalu končíme a těšíme se na další odpoledne s našimi praktikantkami. V dnešním odpoledni jsme si připomenuly 50 let vzniku Popelky a 100 let Disney.

Květa Hrbáčková

Fotogalerie

Plakát z akce