Recenze knih


Obejmi mě, prosím

Obejmi mě, prosím

Obejmi mě, prosím

napsal: Przemyslaw Wechterowicz
rok vydání: 2017
nakladatelství: HOST
pro děti od: 3 let

Oficiální anotace:

Úplně ze všeho nejlepší je někoho obejmout. A svět se hned stane krásnějším.

Jednoho rána prozradí táta Medvěd svému synkovi tajemství: nejbáječnější způsob, jak prožít krásný den, je někoho pořádně obejmout. Medvídka okamžitě napadne: Tak pojďme obejmout našeho souseda pana Bobra! A taky slečnu Lasičku! Zajíce! Vlka! Housenku! Než zapadne slunce, táta se synkem obdarují svým vřelým objetím každého obyvatele lesa.

Opravdu každého? Nebo snad přece jen na někoho zapomněli? Dojemný příběh o tom, že prosté objetí – pokud je skutečně od srdce – dokáže zázraky. Zkuste to. Obejměte své dítě, společně si čtěte a smějte se roztomilým a vtipným obrázkům. (nakladatelstvi.hostbrno.cz/obejmi-me-prosim)

Maminčina recenze:

Obejměte se, prosím!

Prosím, obejmi mě. Bylo to rychlé, téměř impulzivní. Podlehla jsem ilustracím a pořídila si další knihu do sbírky. Nutno podotknout, že k nákupu přispěly i pochvalné komentáře na FCB, a také fakt, že knihu vydává mé milované nakladatelství Host. Nelituji, ale prvotní nadšení mě po přečtení trochu přešlo. 

V knize najdete vtipné pasáže, např. když vlk prošvihne Karkulku, protože se objímá s medvědem. Přesto nás s Medunkou baví knihu spíše prohlížet, než číst. Ilustrace jsou skutečně překrásné a Medě se z nich doslova sbíhaly sliny. Přistihla jsem ji, jak se snaží ze stránek vyloupnout namalované jahody a borůvky, kterých má teď v zimě nedostatek. O několik dní později zase přemlouvala namalovanou lasičku „Pojď tady, pojď,” ať přijde k nám domů. Tak realistické obrázky vás v knize čekají. Doslova se procházíte s tátou medvědem a jeho synem lesem. V něm potkáte řadu zvířat a se všemi se objímáte. Nic více, nic méně. 

Možná proto to zklamání. Čekala jsem trochu více, respektive trochu méně textu, když to sdělení je hned jasné a vlastně se nijak nerozvíjí. Jenže kdyby bylo méně textu nebyla by už to spíše kniha, kterou napsal Sam McBratney Guess How Much I Love You? Moje milovaná miniatura, která má všechno? Krásné ilustrace, originální sdělení a slov tak akorát? 

Podle americké psycholožky Virginie Satir: „Potřebujeme čtyři objetí denně, abychom přežili. Potřebujeme osm objetí denně, abychom vydrželi. A dvanáct objetí denně potřebujeme, abychom rostli.“ Z toho vyplývá, že medvědi ve svém lese dělají skutečně prospěšnou činnost a osvětu zároveň. Jenže, co když oni sami na sebe téměř zapomněli? 

A co vy? Už jste dnes objali své nejbližší? Nebo snad někoho úplně cizího?