Recenze knih


Vlkovi tě nedám!

Vlkovi tě nedám!

Vlkovi tě nedám!
autor: Lenka Rožnovská
rok vydání: 2016
nakladatelství: Albatros
pro děti od: 5 let

 

Recenze Hanky Vildové

Sára: malá holčička s velkou fantazií. Kdo je vlastně Sára? Sára je malinká holčička, která bude mít brzy sestřičku. Na miminko se ale vůbec netěší. Až se narodí, chce ho dát vlkovi z pohádky o neposlušných kůzlátkách. Holčička má pocit, že ještě nenarozené miminko ubližuje mamince. Musí být totiž nějakou dobu v nemocnici. Ale maminka je statečná. Pokusí se malou Sáru přesvědčit, aby se na příchod sestřičky těšila. Než se jí to ale podaří, zažije Sára se svým tatínkem, který ji doma mezitím hlídá, všelijaká dobrodružství.

Má také jednu skvělou vlastnost – smysl pro bezbřehou fantazii. Musí vyzrát na vychytralého vlka, probudit Šípkového Růženka (spícího tatínka), vypořádat se s košem Otesánkem nebo postavit opravdické náměstí. I všední věc jako vaření oběda se v Sářině podání promění v neobyčejnou a dobrodružnou výpravu.

Autorka dává naplno prostor své imaginaci. Ukazuje dětský svět jako lákavý a plný výzev, se kterým se musí dítě vypořádat. Sára se snaží s bezprostředností sobě vlastní porozumět dospělému světu, který ji obklopuje. Se svou panenkou Klárkou si užívá spoustu legrace, věnuje se ale také závažnějším otázkám, které děti trápí. Jak to udělat, aby maminka byla zase jenom její a nemusela se o ni dělit s novým miminkem, které ji chce maminku nepochybně ukrást.

Sářin příběh může být inspirací pro rodiče, kteří se potýkali s podobným problémem – jejich dítě se zdráhalo přijmout sourozence. Díky Sářinému smyslu pro fantazii bude děti bavit proniknout do zdánlivě obyčejného světa, které je ledasčím překvapí.