Recenze knih


Chaloupka na vršku - nové příběhy, Edice ČT

 Chaloupka na vršku - nové příběhy, Edice ČT

Chaloupka na vršku - nové příběhy
autor: Šárka Váchová
rok vydání: 2013
nakladatelství: Edice ČT
pro děti od: 4 let

Oficiální anotace: Tak asi před sto padesáti lety bydlel v jedné chaloupce, stojící na vršku, vdovec řezbář Tomeš se svými třemi dětmi - nejstarší Mařenkou, Honzíkem a malou Andulkou. V malebné podhorské vesničce žili spolu s několika málo sousedy a přáteli prostý, i když ne zrovna lehký život, kterému příroda dodávala harmonii a řád.Vyprávění je doplněno nejen pranostikami, pořekadly a příslovími, ale také notovými záznamy písniček, které si můžete poslechnout na bonusovém CD.

Recenze maminky "Bichličky": Na druhý díl volného pokračování Chaloupky na vršku jsme se moc těšili. Už od první knížky to byla prostě láska na první pohled a nedalo se jinak - spousta tradic, milé prostředí, optimismus, který na vás dýchne z každé stránky, nádherné loutkové ilustrace a navíc to nostalgické prostředí.
Druhý díl je navíc zase o krok lepší - má totiž v jednotlivých kapitolách zakomponované lidové písničky i s notovým zápisem (a pokud patříte, tak jako já, k notovým analfabetům, pak je v knize přiloženo i CD, kde vám všechny písničky předzpívají). Popěvky jsou velmi chytlavé a musím říct, že se dětem moc líbí, jsou jednoduché a melodické a navíc opět ještě o kousek víc utvrdí děti v lásce k této knížce i k našim vlastním tradicím.
Jednotlivé příběhy se opět věnují nám již známým obyvatelům vesničky - rodině Tomšových, Koudelkovic nebo třeba rodina ševce Matěje (ta se u nás stala díky novorozené Barborce velmi oblíbená).
Postavy jsou povětšinou veskrze kladné, tak jak to máme u pohádek rády, ale i tady je dán prostor obyčejnému dětskému zlobení, neposlouchání a tajnůstkářství. Troufám si říct, že děti se můžou v jednotlivých postavách poznat - no, které dítě se někdy pořádně nezamazalo a nesvalovalo vinu na sourozence, že? :)
Kapitoly jsou trošku delší, a tak doporučuji knížku už trošku pokročilejším posluchačům (možná tak 4-5 let, podle toho od kolika dětem čtete)
Jediné negativum knížky pro mě bylo, že nenavazovalo na první díl - konkrétně: na konci prvního dílu Chaloupky je svatba Mařenky s panem učitelem Jankem (a to si obzvlášť holčičky jako je naše Johanka pamatují velmi dobře - no znáte to, nevěsty, šaty,....), ale v druhém díle žije Mařenka stále u tatínka v chalupě a s Jankem po sobě jen pokukují. Věřím, že když čtete knížku v relativní návaznosti na první část, tak si toho děti všimnou a trochu jim to přijde divné. Je to sice jen malá výtka, ale objektivně vzato mohla být tato důležitá epizoda brána v potaz a pak by byla knížka na jedničku s dvěma hvězdičkami - takhle bude jen na jedničku s hvězdičkou :)
Ale závěrem: Chaloupku na vršku milujeme, je krásná po všech stránkách, vede děti správným směrem, používá příjemný a pochopitelný jazyk a je doplněná těmi nejmilejšími ilustracemi. Za mě osobně dávám plný počet hvězd a vůbec by mi nevadilo třetí pokračování, kde by mohlo být rozvedeno třeba i Mařenčino manželství :)

Recenze dcery Johanky: A jak je u nás již zvykem, tak i Johanka nezůstane s hodnocením knížky pozadu.

A pokud stále ještě váháte, tak přestaňte a pusťte se do knížky - protože tahle kniha boří věkové rozdíly a já bych jí četla i s třemi křížky na krku :)

Odkaz na celý článek

Více recenzí najdete na blogu autorky http://bichlicka.blog.cz/.