Recenze knih


Ušaté pohádky, nakladatelství Egmont

Ušaté pohádky, nakladatelství Egmont

Ušaté pohádky
autor: Julie Good, Geoffrey Cowan, Peter Stevenson
rok vydání: 2014
nakladatelství: Egmont
pro děti od: 3 let

Hezky se uvelebte v postýlce, začínáme. Jak už říká podtitul, najdete v této knížce více než sto krátkých příběhů, které jsou ideální pro unavené rodiče. Každá pohádečka je jednostránková a je doplněná krásnou ilustrací králíčků a jejich lesních přátel. Dočtete se o neplechách, hrách, ale i poučených ušácích a zasmějete se nad jejich neposedností a bláznivinami.

Recenze maminky "Bichličky" a čtyřleté Johanky
Pozitiv má tato kniha hned několik - za prvé moc oceňuji snahu překladatele, který si dal tu práci a ve vánočních příbězích striktně užíval postavu Ježíška (ačkoliv ilustrace jasně ukazovala králíka v santovském červeném oblečku). Tímto tedy děkuji panu Stanislavu Kadlecovi za ušetření mých nervů a dodržování našich tradic.
Za druhé - nejenže mají králíčci nejrůznější jména, ale hlavně mají krásná starší jména - najdete tu Magdu, Alžbětku, Johanku, Stáníka, Eduarda, Svatopluka, Luďka,... V dnešní době, kdy se tak trochu pozapomíná na klasická jména bylo toto pro mě pohlazením po duši.

Příběhy jsou stravitelné, nenásilné, milé a pochopitelné právě malým dětským čtenářům. Ilustrace navíc jen podtrhnou celý příběh a pomůžou dětské fantazii rozeběhnout se po loukách a lesích a zažívat běžná denní dobrodružství hlavních hrdinů.
Někteří králíčci se opakují, a tak si dětičky mohou oblíbit i toho svého (u nás to byl Lamželezo, ve kterém se Johanka trochu našla).
Knížku jako takovou bych ale přeci jen doporučila spíše začínajícím menším dětem. Příběhy jsou totiž tak krátké, že čtyřleté rozumbradě nestačily a musely jsme jich číst několik. Příběh se zde nerozvíjí do větší šířky, a to je právě výhoda pro mladší děti. Ti "starší" už by nejspíš ocenili propracovanější a delší příběhy. Navíc když potom čtete více oddělených pohádek za sebou, může se dostavit problém jako u nás - Johanka si zapamatovávala jen útržky a pletla je dohromady.
I tak to bylo příjemné čtení a až budeme začínat předčítat mladší dceři, zařadíme tuto knihu mezi první adepty.

Johančina recenze.

a blog Bichlička, kde je vše najednou.