TZ: Více než 200 studentů získalo sbírku povídek
Studenti ve věku 11 – 15 let vybraných tříd ze čtyř víceletých gymnázií v Ostravě, Třinci a Českém Těšíně se od března do května účastnili biblioterapeutických čtenářských dílen. Biblioterapie je metoda psychoterapie, která využívá léčebné a podpůrné účinky četby a slouží také k rozvoji lidské osobnosti. Cyklus workshopů se sbírkou povídek sedmi renomovaných autorů uspořádala organizace Celé Česko čte dětem za finanční podpory Moravskoslezského kraje.
Setkání s povídkami cílí na mladého člověka, který se potýká s mnoha problémy dnešní doby, jako je šikana, závislost na internetu, netolerance, agrese nebo třeba konzumní společnost. Z českých literátů se na souboru knižních příběhů podíleli například Alena Ježková, Ivona Březinová, Petra Soukupová a Michal Viewegh. Ředitelka Celé Česko čte dětem Eva Katrušáková říká: „Cílem dílen je studentům ukázat, že každý člověk se narodil jako dobrý a každý touží po bezpečí a lásce. Zkušení lektoři nebo psychologové prostřednictvím čteného úryvku a interaktivních činností nabízejí mladým lidem možnou cestu, jak si s těžkými situacemi poradit a kdo jim může pomoci“.
Jednou ze zúčastněných škol bylo Gymnázium Třinec. „Workshop byl pro studenty přínosem. Povídka Leguán od spisovatelky Petry Soukupové je velmi zaujala. Diskutovali o tématu jinakosti, autorčině vypravěčském stylu i o jednotlivých scénách příběhu. S pomocí lektorky zdramatizovali vyhrocenou vztahovou scénku a zahráli si hlavní postavy. Nejméně pět mládežníků si během Velikonoc přečetlo i další povídky z knížky Robinson z hypermarketu a jiné povídky, kterou dostali žáci na závěr jako dárek“, popisuje zkušenost se zajímavou čtenářskou dílnou učitelka Marcela Majetná.
Pedagogové z daných tříd také nepřišli zkrátka. Získali inspirativní pracovní listy ke každému příběhu, které mohou dále prakticky využívat ve svých vyučovacích hodinách společně s ostatními povídkami v knížce.